Avoimet sirkustreenit syyskaudella 2026

05.08.2026 | Sosiaalinen sirkus

Nuoren miehen päänpäälle on kasattu pino jongleerausvälineitä ja hulavanteita.

Avoimet sirkustreenit nuorille ja nuorille aikuisille – tule mukaan avoimiin treeneihin! 

Avoimet treenit jatkuvat syyskaudella maanantaisin 17.8.-26.10.2026. klo 19.15-20.45. 

Haluaisitko kokeilla sirkusta rennossa ja kannustavassa ilmapiirissä? Avoimet sirkustreenit tarjoavat hyvän mahdollisuuden harjoitella sirkustaitoja oman kiinnostuksen ja taitotason mukaan. Aiempaa sirkuskokemusta ei tarvita. Voit tulla mukaan kokeilemaan vaikka ensimmäistä kertaa!

Milloin ja missä? 

  • Maanantaisin klo 19.15–20.45. Viimeiset treenit järjestetään 26.10.2026. Treenejä ei järjestetä viikolla 42.   
  • Treeneihin osallistuminen on täysin maksutonta, eikä vaadi ennakkoilmoittautumista. 
  • Treenit järjestetään Sorin Sirkuksen tiloissa – Ahlmanintie 63, 33800 Tampere 

Paikalle voi saapua yksin tai yhdessä kaverin kanssa. Avoimet treenit sopivat myös sinulle, joka olet aiemmin osallistunut sosiaalisen sirkuksen tai muuhun lyhytkestoiseen toimintaan, mutta sinulla ei tällä hetkellä ole säännöllisiä harjoituksia. Sosiaalinen sirkus yhdistää sirkusopetuksen ja elämäntaitojen kehittämisen. 

Tervetuloa mukaan liikkumaan, oppimaan ja pitämään hauskaa! 

Toiminnasta vastaa Tampereen kaupungin liikuntapalvelut ja vastuuhenkilönä on nuorten liikunnanohjaaja Tuomo Sipinen. Ohjauksesta vastaa Sorin Sirkus. Avoimet treenit mahdollistaa OOOPS-hanke. Hanke parastaa ja vakauttaa Sorin Sirkuksessa pitkään tehtyä nuorisotyötä ja mahdollistaa myös yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttavia kokonaisuuksia.  Sorin Sirkuksen hankkeista ja sosiaalisesta sirkuksesta voit lukea lisää täältä.

Julkaisemme ajankohtaista tietoa kursseista ja avoimista treeneistä myös Sorin Sirkuksen sosiaalisen median kanavissa. Ota seurantaan myös Instagramissa @nuortentreenit, jossa ilmoitamme mahdollisista muutoksista ja peruutuksista.