Sorilta maailmalle
Sorin Sirkuksen 40-vuotisen historian aikana olemme päässeet näkemään valtavan joukon lahjakkaita ja todella motivoituneita nuoria, jotka ovat sitoutuneet sirkusharrastamiseen. Juhlavuoden kunniaksi julkaisemme kuukausittain useampia henkilöhaastatteluita Sorin Sirkuksen yhteisön vanhoista ja nykyisistä jäsenistä, jotka ovat tehneet sirkuksesta itselleen ammatin.
Sorilta maailmalle ponnistaneita nähdään myös Sorin Sirkus Pro - gaalassa! Pro -gaala juhlistaa Sorin Sirkuksen 40-vuotista taivalta tuomalla Tampereelle ”Sorilta” maailmalle ponnistaneiden sirkusammattilaisten esityksiä ainutkertaisessa tapahtumassa lauantaina 7.6.2025. Esitys päättää samalla Suomen Nuorisosirkusliiton Nurtsi-festivaalin tapahtumaviikon Tampereella ja Sorin Sirkuksella. Myös Anne Marjamäki nähdään esiintymässä tapahtumassa. Lue lisää täältä.
Anne Marjamäki – Sirkuskoulun kautta Saksaan
Anne Marjamäki aloitti sirkusharrastuksen 4-vuotiaana. Innostus lajia kohtaan lisääntyi, kun nuori sirkuslainen pääsi näkemään vanhempien harrastajien esiintymistä, ja oppi itsekin uusia temppuja. Myöhemmin hänelle valkeni, että sirkuksesta voisi tehdä myös ammatin.
Marjamäki vietti ennen ammattiuraansa 14 vuotta Sorin Sirkuksella. Sinä aikana hän pääsi mukaan esiintymään kolmeen joulushowhun. Näistä kaksi ensimmäistä olivat Sorin Sirkus ja Soriferia. Marjamäen viimeiseksi joulushowksi jäänyt Soilu loppui ennen aikojaan, kun koronapandemia keskeytti esitykset.
Tie sirkusammattilaiseksi
Polku kohti ammattilaisuutta jatkui Sorin Sirkuksesta Belgiaan, jonne Marjamäki lähti ESAC-sirkuskouluun heti lukion jälkeen. Kolmivuotisessa koulutuksessa hänen päälajinaan oli käsilläseisonta. Marjamäki valmistui kesäkuussa 2024, minkä jälkeen hän on päässyt osallistumaan jo useisiin esityksiin sirkusammattilaisena.
“Koska valmistuin alle vuosi sitten, ammattilaisurani on ollut aika lyhyt, mutta olen silti ehtinyt olemaan mukana monissa erilaisissa esityksissä, mm. Oopperassa Versaillesissa, erilaisissa katuesityksissä ja yksittäisillä keikoilla, ja olin myös luokan kanssa Italiassa esiintymässä ja Mad-sirkusfestareilla. Esiinnyn myös paljon liikennevaloissa, joka on suosittua sirkuslaisten kesken Brysselissä", hän kertoo.
Elämää sirkusammattilaisena
Brysselistä Marjamäen tie on vienyt Saksaan, jossa hän on tällä hetkellä mukana Antigone-näytelmässä. Kyseessä on hänen ensimmäinen pidempi työsopimuksensa sirkuksen ammattilaisena.
Sirkusartistin on pidettävä itsensä hyvässä kunnossa esityksiä varten. Lähes jokapäiväinen harjoittelu ja treenaaminen ovat osa ammattilaisen elämää, vaikka niistä ei palkkaa maksetakaan. Toisinaan ajan löytäminen omalle harjoittelulle voi olla haastavaa.
"Esitys- ja creation-kausina se on vaikeampaa, kun ei jää aikaa treenaamiselle”, Marjamäki kertoo. Hän alleviivaa myös, että työkykyisenä pysyäkseen on esiintyjän varottava loukkaantumisia, jotka voisivat estää esiintymisen ja harjoittelemisen.
Loukkaantumisten lisäksi liittyy sirkusartistin uraan muitakin epävarmuustekijöitä. Brysselissä taiteilijan uran taloudellista epävarmuutta poistamaan on luotu mahdollisuus saada artististatus. Marjamäki kertoo sen olevan rahallinen tuki niille päiville, kun töitä ei ole. Hänen mukaansa statuksen saaminen edellyttää, että artisti kerää riittävän määrän työsopimuksia. Brysselin järjestelmä voi vakauttaa sirkustaiteilijoiden arkea, sillä statuksen saatuaan heidän ei tarvitse stressata työttömistä kausista yhtä paljon, kuin ilman taloudellista tukiverkkoa.
Epävarmuustekijöistä huolimatta sirkustaiteilijan ura on täynnä uusia kokemuksia, onnistumisia ja positiivisia hetkiä. Marjamäki nauttii erityisesti matkustamisesta ja erilaisissa projekteissa mukana olemisesta. Näiden kohokohtien rinnalle hän nostaa myös uusien ihmisten tapaamisen, kavereiden kanssa treenaamisen ja esiintymisen. Hän toteaa, että työn rankimman ja parhaan puolen voi oikeastaan tiivistää samaan totuuteen; Sirkustyössä jokainen päivä on erilainen.
Terveisiä nuorille sirkuslaisille
“Tehkää just sitä mitä tykkäätte tehdä”, Marjamäki kannustaa.
Tämän artikkelin on laatinut Lukas Jokilehto, joka on toiminut harjoittelijana Sorin Sirkuksella keväällä 2025.
Uutiskaruselli

Elisa Häkkinen

Latest posts by Elisa Häkkinen (see all)
- Harjoittelijakokemus Sorin Sirkuksella - 15.5.2025
- Sorilta maailmalle – Saana Leppänen - 14.5.2025
- Kevätkimara tuo riemua kevääseen - 8.5.2025