Joulushow ennen, nyt ja tulevaisuudessa
Sorin Sirkus juhlii tänä vuonna 40-vuotista taivaltaan! Vuonna 1985 nuorisotoimen alaiseksi perustettu yhdistys on nykyään yksi Suomen nuorisosirkuksen edelläkävijöistä. Sen taival jatkuu yhä paitsi nuorten toiminnan, myös sosiaalisen sirkuksen, koulutuksen ja muun nykysirkuksen saavutettavuutta parantavan toiminnan parissa. Juhlavuoden kunniaksi on jo nähty monenlaisia esityksiä entistä laajemmasta Sorifestistä aina uudistuneeseen Kevätkimaraan saakka. Kesäkuussa lavan valtaavat Sorin Sirkukselta sirkusalan ammattilaisiksi ponnistaneet taiteilijat, mutta jouluna on jälleen nykyisten sorilaisten vuoro. Maneesin ottaa nimittäin haltuunsa vuoden 2025 joulushow Soriversum!
Tänä vuonna nähtävä Soriversum on jo 37. Sorin Sirkuksen joulushow. Niistä ensimmäinen järjestettiin vuonna 1989, jolloin esityksen tarkoituksena oli kattaa hiljattain perustetun yhdistyksen kuluja. Esiintyjät olivat 6–17-vuotiaita. Joulushow’t keräsivät alusta alkaen kiitosta ja täysiä katsomoita.
Ensimmäiset viisi joulushow’ta kulkivat yksinkertaisesti nimillä Joulushow 1, Joulushow 2, Joulushow 3, ja niin edelleen. Vuonna 1994 ensi-iltansa sai Kulkurit, joka toi mukanaan paitsi uuden tavan nimetä esitykset, myös tarinalliset elementit. Vaikka Kulkurit muistuttikin ensimmäiseltä osioltaan perinteistä sirkusesitystä, oli sen toinen puoliaika juonellinen kokonaisuus, joka kertoi kadun asukkaista.
Sittemmin vuosittain vaihtuvat juonikuviot ovat tulleet tärkeäksi osaksi Sorin Sirkuksen joulushow-esityksiä. Vaikka tarinan muoto ja sen kerronnan keinot vaihtelevatkin runsaasti, keskittyvät esitykset usein johonkin tiettyyn maailmaan ja sen hahmoihin, joiden touhuja yleisö pääsee seuraamaan.
Vaihtuvia maisemia vuosien varrella
Joulushow-esityksissä on seikkailtu hyvinkin erilaisten teemojen ja ympäristöjen pyörteissä. Toisinaan esitystä on lähestytty väreillä tai muodoilla leikkimisen kautta, kuten esimerkiksi suoraviivaisuuteen ja mustavalkoiseen värimaailmaan keskittyneessä Poksissa vuonna 2014. Osa esityksistä taas on rakentunut selkeään miljööseen, kuten vuoden 2012 Kujalla, jossa seikkailtiin spraymaalin tuoksuisten katujen vilskeessä. Viime vuoden joulushow Verda taas vei katsojansa kaamoksen keskeltä vehreään metsään, siellä asustavien erikoisten hahmojen seuraan.
Esityksiin on haettu inspiraatiota myös mytologiasta ja kansantaruista. Suomi 100 -juhlavuonna nähtiin Kinahmi, johon oli ammennettu aineksia kalevalaisista runoista ja suomalaisesta mytologiasta. Vuosina 2020 ja 2021, kahtena erilaisena versiona esitetty Soilu taas vei katsojat kesyttämättömän ja arvaamattoman luonnon armoille. Aina ei voinut tietää, mikä on totta ja mikä vanhaa kansantarua, tai johtaisiko taival tunturiin vai toiseen todellisuuteen. Varmasti vastauksen tietävät vain Soilun nähneet katsojat ja työryhmä.

Verda 2024
Tuttuja ja tuntemattomia tekijöitä
Vaihtuvat teemat ja kokonaisuudet pitävät joulushow-esitykset vuodesta toiseen kiinnostavina paitsi yleisölleen, myös tekijöilleen. Esimerkiksi Sorin Sirkukselta sittemmin sirkusalan ammattilaiseksi ponnistanut Natalia Koskela kertoo päässeensä aikanaan tekemään melkein joka vuosi joulushow’ssa jotakin uutta. Tämä oli erityisesti mieleen nuorelle, joka halusi päästä kokeilemaan lähes kaikkia sirkuslajeja Sorin Sirkuksella ollessaan.
Joulushow’ta tähdittävät vuosittain Sorin Sirkuksen esiintyvät ryhmän nuoret sirkustaiteilijat, joille usein loppuunmyydyt esitykset ovat vuoden kohokohta. Ne ovat myös mahdollisuus kartuttaa esiintymiskokemusta ja itsevarmuutta, joista on hyötyä paitsi sirkusammattilaisiksi tähtääville, myös muille lajin harrastajille. Omiin taitoihin luottamisesta ja rohkeudesta esiintyä on varmasti apua riippumatta siitä, minne nuoret tulevaisuudessa päätyvätkään. Monella esiintyjistä on kokemusta jo useammasta joulushow’sta, mutta vuosittain mukana on myös ensikertalaisia.
Niille, joille määränpäänä on sirkusalan ammattilaisuus, ovat joulushow’t maistiaisia siitä, millaista tuleva elämä voisi olla. Vuosina 2002–2016 Sorin Sirkuksella harjoitellut Anniina Peltovako ajattelee, että joulushow-kausiin osallistuminen loi hyvän pohjan ammattielämään ja sirkuskoulutukseen erityisesti esitysten ammattimaisen tason vuoksi. Hänen mukaansa esiintymisen ja sirkustaitojen lisäksi ne opettivat nuorille sirkuslaisille myös vastuun kantoa.
Esiintyjien lisäksi on kunkin vuoden joulushow’ta tekemässä suuri joukko muita sirkuslaisia. Sorin Sirkuksen perustaneet tirehtööri Taina Kopra ja maneesimestari Jouni Kivimäki ovat esityksissä yhä mukana joukoissa. Kopran käsikirjoitukset ja ohjaukset ovat keränneet runsaasti kiitoksia vuosien varrella. Kivimäki puolestaan vastaa esitysten sirkusteknisestä suunnittelusta ja toteutuksesta.
Pitkään mukana ollut pukusuunnittelija Kitte Klemettilä on hänkin yhä puikoissa. Klemettilä teki ensimmäisen joulushow’nsa Fantasian jo vuonna 1997 ollessaan Sorin Sirkuksella puvustajan assistenttina. Ensimmäisen suunnittelutyönsä hän teki vuotta myöhemmin joulushow’ssa Lelukaupan yö. Vuosien varrella tutuiksi nimiksi ovat Klemettilän lisäksi nousseet myös esimerkiksi valosuunnittelija Eero Auvinen, maskeeraussuunnittelija Jonna Kivimäki ja kampaussuunnittelija Malla Harjunpää.
Televisiointi ja live-musiikki liittyvät kuvioon
Vuoden 2002 joulushow Purppuraa toi mukanaan uusia tekniikan tuulia. Esitys aloitti nimittäin neljä vuotta kestäneen yhteistyön Ylen kanssa ja oli siten ensimmäinen televisioitu joulushow. Merkittävänä voimana yhteistyön aloittamisessa oli aiemmin televisiossa työskennellyt Minna Aurivuo, joka oli siirtynyt Sorin Sirkuksen tuottajaksi vuonna 2000.
Purppuraa oli myös siinä mielessä ensimmäinen laatuaan, että se esitettiin Tampere-talon suurella näyttämöllä. Nykyään joulushow-esityksiä nähdään Sorin Sirkuksen omalla lavalla sirkuksen saatua uudet tilat
Joulushow Matka 2006
Vuosien varrella joulushow-esityksiin on lisätty uusia elementtejä, eikä yksikään esitys ole ollut samanlainen kuin edeltäjänsä. Myös pitkään mielessä olleita haaveita on päästy toteuttamaan.
"Sirkuksessa kiertää sanonta, että sirkus on kunnon sirkus vasta, kun sillä on oma orkesteri", todetaan Sorin Sirkuksen historiikissa, joka julkaistiin sirkuksen täyttäessä 30 vuotta.
Haave live-musiikista toteutui Sorin Sirkuksen osalta vuonna 2008, kun sen lavalla nähtiin joulushow Pogoo. Esityksessä soitti nelihenkinen bändi, ja sirkusnuoret pääsivät harjoittelemaan esiintymistä live-musiikin tahtiin. Aiemmin sen kanssa oli tehty vain pieni kokeilu vuonna 1996. Sittemmin live-musiikkia on kuultu esimerkiksi vuoden 2016 joulushow’ssa Enigma.
Tie yleisön sydämiin vie Nekalan kautta
Sorin Sirkuksen joulushow’t ovat muotoutuneet vahvaksi perinteeksi, eikä loppua näy. Jo ensimmäisen joulushow’n jälkeen, vuonna 1989, Aamulehden toimittaja Ismo Alhoniemi kirjoitti uskovansa tamperelaisten ottavan Sorin Sirkuksen nuorten esitykset omakseen. Alhoniemi oli oikeassa, sillä joulushow’t myyvät yhä vuosittain katsomoja täyteen, ja näytöksiäkin on nykyään noin 20 vuodessa.
Vuoden 1989 esityksen jälkeen joulushow on nähty vuosittain ainakin jossakin muodossa, vaikka vaikeuksiakin on ollut. Korona-aikaan osunut Soilu oli vuonna 2020 vain tunnin mittainen esitys, ja iso osa sen näytöksistä jouduttiin perumaan. Seuraavana vuonna se pääsi valtaamaan maneesin väliajallisena, kahden tunnin esityksenä, ja mukana oli uusia sirkusnumeroita ja esiintyjiä. Esityskausi jäi tosin jälleen vajavaiseksi edellisvuoden tapaan. Sorin Sirkuksen joulushow-perinne on kuitenkin pystynyt selättämään vaikeimmatkin ajat ja piristämään tamperelaisten sekä muualta tulleiden yleisöjen päiviä jo 36 kertaa.
Esitysten suosio on pysynyt vähintäänkin ennallaan. Viime vuoden joulushow Verda keräsi lähes 12 000 katsojaa. Tänä vuonna suuntaammekin katseemme aivan uusiin ulottuvuuksiin, kun Sorin Sirkuksen nuoret vievät katsojansa seikkailemaan vielä tutkimattomiin tähtitarhoihin. Loistelias show on varmasti tulossa, ja pitkä esitysperinne saa Sorin Sirkuksen juhlavuotena jatkoa samalla huikealla taidolla ja energialla, johon yleisö on vuosien saatossa saanut tottua.
Kauaa ei enää tarvitse odottaa, sillä matka kohti Soriversumia on alkanut.
Tämän artikkelin on laatinut Lukas Jokilehto, joka on toiminut harjoittelijana Sorin Sirkuksella keväällä 2025.
Uutiskaruselli

Elisa Häkkinen
